Dijital Fotoğraf Makinası Alacaklara (ve Kullananlara) Öğütler

Dijital fotoğraf makinası alırken - Bölüm 1

Bazı arkadaşlar bir şekilde 'dijital fotoğrafçılık gelişiyor, ucundan bir yerinden biz de yakalaşak' şeklinde düşünüyor, öte yandan (belki bilgi kaynaklarının çoğu yabancı dillerde olduğu için) doğru bilgi nereden alacağını bilmiyor, ya da yanlış bilgiler ediniyor.. Bazıları dijital kameraları oyuncak gibi görüyor.. O yüzden bilgimin yettiği ve dilimin döndüğü kadarıyla bu konuda düşüncelerimi yazma hevesindeyim..

Dijital fotoğraf makinası seçiminde bana sorarsanız ilk adim, bu ise ayırabileceğiniz parayı bir kenara yazmak. Çünkü çıkıp piyasaya bakarsanız, her özellikte her fiyata makina var. Önce ne kadar para harcayabilirsiniz, bütçenizi ne kadar zorlarsınız onu düşünmek. Örnek vermek gerekirse, bir arkadaşım makina alacaktı, 400 dolar ayırabileceğini söyledi, ancak 430 dolara zorlayıp bir makina aldık. Bunun gibi bir "harcamak istediğim miktar" bir de "çok iyi bir alternatif çıkarsa zorlayabileceğim son nokta" şeklinde iki fiyat belirlerseniz kafanızda iyi olur.

Hesaba katılması gereken bir nokta da fotoğraf makinasının yanında flash card dediğimiz makinain fotograflari saklamak için kullandığı ortamlara harcanacak para... Çoğu zaman makinalar 16/32 mb gibi çok da isimize yaramayacak kartlarla geliyorlar (3.2 mp bir fotograf 1,2 mb tutar, 6 mp bir fotograf 2.5 mb dir yaklaşık).. Online alışveriş sitelerinden bakabilirsiniz kartların fiyatlarına.. 1 GB kullanışlı bir boydur çoğu zaman.. Madem dijital kamerayla çok fotograf çekebiliyoruz, o zaman kartın da o kadar çok fotografi alabilecek boyutta olması önemli.

Almak istediğiniz başka aksesuar varsa onları da bir listelemenizde fayda var, tripod, taşıma çantası, filtre, geniş acı adaptörü vs.. Çünkü baştan düşünülmeyince sonradan cüzdana yük getirebiliyor. Örneğin eğer makinanız kendine özel pil kullanmıyorsa, kalem piller de bayağı masraftır, normal piyasadan aldığınız duracell'lerle makinanızı çalıştırabileceğinizi asla düşünmeyin, 10 poz çekersiniz biter. O yüzden mutlaka şarjlı pil kullanmanız gerekir, ve tavsiyem 2700mAh lik NiMh pillerdir.. Az para tutmadığını göreceksiniz, ve tabii yarı yolda kalmamak için mutlaka yedek pil taşımanız gerektiğini de düşününce..

Bütçeyi bir kenara yazdıktan sonra eğer daha önce fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız mevcut fotoğraf alışkanlıklarınızı bir gözden geçirmeniz. Daha çok ne fotoğrafı çekiyorsunuz, çektiğiniz fotoğrafları kendiniz mı banyo ediyorsunuz, yanınızda kocaman bir çantada makina taşımayı mı seviyorsunuz yoksa dışarı çıkarken alıp gömlek cebinize koyup bir sürü fotograf mı çekiyorsunuz. Çoğunlukla aydınlık ortamlarda mı çekiyorsunuz yoksa karanlık ortamlarda mi?

Eğer fotoğrafçılığa ilk defa başlayacaksanız makinayı ne için aldığınızı düşünüp nasıl kullanmak istediğinizi hayal etmeye çalışın. Örneğin bir arkadaşım makro fotoğraf çekmek için aldı, bir başkası evde bebeğini çekmek için istedi, öteki arkadaşım motokros yapıyordu, yarışlarda fotograf çekmek için istedi.. Makinanın özelliklerini belirleyecek olanlar zaten bunlardır. Makro için o makinanın minimum netlik mesafesinin çok az olması gerekir, bebeği çekmek içinse flash kullanmadan oda ışığında netlik yapabilecek, ve temiz fotograf çekecek kadar iyi bir makina olması gerekir. Motokros ise tamamen ayrı bir hikaye, makinain çok hızlı netleme yapabilmesi ve tercihan da zoom'unun iyi olması gerekli, artı bastığınızda hemen çekmesi lazım ki motor geçmeden siz onu yakalayabilin. Yani sunu anlamak gerekli, aldığınız makina sizin nasıl fotograf çekeceğinizi belirlememeli.. Sizin nasıl fotograflar çekeceğiniz makinanın nasıl bir şey olacağını belirlemeli. Çünkü artık hemen her ihtiyaca cevap verecek (farklı özelliklerden ödünler vererek tabii) makina var. Yeter ki siz ne istediğinizi bilin.

Yeni başlayacak arkadaşlar ne kadar şanslı olduklarını hiç bir zaman bilemeyecekler, bunun kıymetini ancak fotoğrafçılığa 35 mm film makinaya başlayanlar takdir edebilir.. Yeni başlayan birisi için dijital bir fotoğraf makinasıyla fotograf çekmekten daha öğretici bir şey olamaz.. Yaptığınız deneme yanılmaların hiçbir maliyeti yok..Aynı sahneyi kırk ayrı ayarda çekip bakın hangi ayar nasıl etki ediyor... Burada bilinmesi gereken (ve yine pek kimsenin bilmediği) dijital makinalar çektikleri her resmin içine EXIF denen bir formatta o resmin bütün ayarlarını yazarlar.. Bir örnek vereyim, çektiğim bir resmin içindeki bilgiler (sadece bir kaç tanesi, yoksa çok detayli aslında):

Camera Make Canon
Model Canon EOS DIGITAL REBEL
Orientation upper left İmage
Exposure time 1/125 s
F-number 10
ISO speed ratings 100
Date/time original 2004:05:05 13:10:12
Max. apertüre value 1.8
Metering mode Pattern
Flash Flash did not fire
Focal length 24 mm

Buradan hemen anlayabilirsiniz ki bu fotograf 5 mayısta saat 1:10 da çekilmiş, pattern ölçüm yöntemi kullanılmış, f10, 1/125 saniye ile 100ASA da çekilmiş, objektif 24 mm de imiş, ve en yüksek diyafram değeri de f1.8 mıs, hatta resmin dik mı yanlamasına mı çekildiği bile burda yazıyor (upper left).. Yeni fotoğrafçılık öğrenen birisi için bundan daha kıymetli bir bilgi düşünemiyorum. Bu arada aklıma gelmişken, bu exif verilerini okuyan bir çok program var, örneğin ACDsee, irfanview, hatta birisi İnternet Explorer içinden okuyabileceğiniz bir add-on yazmıs, o da şu adreste http://ak.no-ip.com/ adı da view exif... Çok faydalıdır, yükleyin.. Daha sonra internet explorerda açtığınız fotograflarin üstüne sağ tık yaparsanız orda görürsünüz zaten view-exif diye.

Bizi Takip Edin!