Dijital Fotoğraf Makinası Alacaklara (ve Kullananlara) Öğütler

Dijital fotoğraf makinası alırken - Bölüm 2

Bir dijital fotoğraf makinası almaya niyetlendiniz, bunun için

1. 'ne kadar para harcamak istiyorum' ve 'iyi bir alternatif çıkarsa ne kadar zorlayabilirim' diye parasal konuları kafanızda belirlediniz
2. Ek maliyetlerin çıkabileceği (tripod, kart, filtre, taşıma çantası vs.) gerçeğini kabul ettiniz
3. Fotoğraf çekme alışkanlıklarınızı gözden geçirdiniz.. Ya da yeni başlayacaksanız kendinizi makinayı almış, ve fotoğraf çekiyorken hayal ettiniz ki neleri çekiyorsunuz onu görebilin.. :)

Bundan sonra sıra alternatiflerin neler olduğunu görmeye geliyor, o kadar çok alternatif var ki, adını çok iyi duyduğunuz markalardan tutun da, hiç duymadığınız gerçek olamayacak kadar ucuz makinalar var. Öncelikle bu aşamada şu gerçeği kabul etmeniz lazım, bu iş biraz vakit alıcı bir iş. Yani 'benim için en uygun, iyi, ucuz ve kullanışlı makinayı satın almak istiyorum' diyorsanız en az 3 ay sürer araştırması.

Alternatiflerin ne olduğunu öğrenmek için ilk seçenek dijital makinası olan eş, dost.. Ancak açık sözlü birini bulmak lazım, çünkü insanların bir huyu vardır, satın aldığı şeylerin hep 'çok iyi' olduğunu söyler.. Ben daha hiç 'ya öyle bir kazık yemişim ki sorma' diyen birini görmedim. Ona makina ile ilgili fikirlerini sorarak başlayabilirsiniz. Ben olsam bu soru cevap faslına önce çok nefis bir makina olduğunu söyleyerek başlarım, sonradan ufak ufak 'yoktur ama hiç bir problemle karşılaşıyor musun' şeklinde bir ağız araması yaparım.

Daha sonra arkadaşınızdan makinayı isteyin, bir iki poz çekin, ne olduğu hiç önemli değil, elinizde bir sonraki makinayla karşılaştırma yapmak için bir referans olsun. çok uyduruk bir şey de olabilir.

Dikkat etmeniz gereken şeyler, öncelikle elinize güzel oturuyor mu onu bir kontrol edin. Herkesin eli aynı büyüklükte değil, rahat etmeyebilirsiniz. Parmaklarınız düğmelere ulaşabiliyor mu ona bakın. Eğer bir vizoru varsa ordan bakın, görüntü aydınlık mı karanlık mi, LCDsinin görüntüsü net mi, ışıklı bir ortamdaysanız detaylar seçiliyor mu seçilmiyor mü? Kamerayı elinize alıp söyle soldan sağa doğru orta hızda bir geçirin, bir yandan da LCD ye bakın, bakalım görüntüler düzgün seçiliyor mu hareket ederken. Menulerine girip bakın, neler olduğunu anlayabiliyor musunuz yoksa garip garip şeyler mı yazıyor?.. Etrafta çok da aydınlık olmayan bir bölge bulup orayı netlemeye çalışın.. Netliyor mu yoksa takılıp kalıyor mü? Ya da uzunca bir süre sonra mı netliyor, netlerken ses çıkarıyor mü, rahat netlemek için bir lambası var mı yok mü.. Eğer zoom'u varsa en genişten en dar'a kadar zoomu getirip götürün ne kadar zaman aldığına bakın, gidip gelirken çıkardığı sese bakın.. En geniş halindeyken ve en dar halindeyken netleme düzeyi aynı mı değil mı bir kontrol edin.

Sonra makul bir ışığa gidip şunları deneyin: Önce deklansöre yarım başın (mutlaka yarım başılıyordur, netlemeyi ve ışık ayarlarını kilitlemek için) Sonra bu haldeyken biraz bekleyip tam ban. Basmanızla resmin çekilmesi arasında geçen zamana bir bakın. Sonra farklı uzaklıkta bir yere doğrultun (burası önemli, mutlaka farklı uzaklıkta bir yer olmalı), sonra hiç yarım basmadan direkman deklansöre başın.. Bakalım o zaman ne kadar sürede çekiyor.

LCD deki fotoğrafı bir kontrol edin, sizin çektiğiniz renklerle gerçekteki renkler birbirine benziyor mü?.. Benzemiyorsa bir kaç seçenek var, ya LCD si tam doğru renkleri göstermiyordur, ya makinanın o fotoğrafı çekmek için gerekli bir ayarı yapılmamıştır (mesela beyaz dengesı), ya da makina yanlış renkler çekiyordur. Ama ilk iki ihtimal daha yakın ihtimallerdir genelde. Fotoğraf çekme modundan 'bakma' ya da review ya da "play" moduna geçin.. Çekilen fotograflara ne kadar hızlı bakabiliyor ona bir bakın.. "next" düğmesine basıp yarım dakika bekliyor musunuz yoksa hızlı hızlı geçiyor mu onları kontrol edin.. Dijital fotoğrafçılığın en önemli avantajı malum çekilen fotograflara bakmak, vaktinizin bir kısmı bu şekilde geçecek, o yüzden çok acı verici bir işlem olmamali.. Fotoğraflara bakarken 'zoom' özelliği varsa onu deneyip fotograflari yaklaştırdığında nasıl göründüğüne bakın..

Pil ömrünün ne kadar olduğunu öğrenmeye çalışın. Eğer makina kendine has pil kullanıyorsa (cep telefonları hep özel piller kullanır ya önün gibi) günün birinde o pil şarj ola ola daha hızlı bitmeye başlayacaktir, yedeğinin bulunuyor olması şart. Sarjinin makina üzerinde mı yoksa ayrı bir yerde mı olduğunu sorun.. Çünkü eğer makina üzerinde oluyorsa "pl bitince ben yedek pili takarım, o bitene kadar ötekisi şarj olur" şeklinde bir olaya giremezsiniz.. Taşımanız gereken yedek pil sayısı artar. Ayrı bir şarj aleti varsa o zaman daha rahat olur, ama bu sefer de onu yanınızda taşımak zorunda kalırsınız..

'ON' düğmesine bastıktan kaç saniye sonra çekmeye hazır hale geliyor, ve de açıkken kapattığınızda kaç saniyede kapanıyor onu kontrol edin. Bazı makinaların objektifleri içeri çekilir, o yüzden de uzun sürer.. Elinize aldığınız makinalarda buna da bakmak lazım.. İlerde siz makinayı açmak isteyip beklerken çekmek istediğiniz pozu kaçırmayın. Bir de makina arka arkaya iki resmi ne kadar zamanda çekiyor ona bakın. 'saniyede bilmemkaç fotograf' çektikleri 'burst' modlarından bahsetmiyorum, standart tek fotograf çektikleri modda iki resmi arka arkaya ne kadar hızlı çekiyorlar onu diyorum. ZAman ne kadar kısaysa o kadar iyi.

Bir de makinanın kaç fotoğraf çekme ayarı var ona bir göz atın.. Yani üzerinde üç ayar varsa "fotoğraf"-"film"-"izleme" diye, beklentilerinizin biraz altında kalabilir. Hangi ayarların makinayı kullanan tarafından yapılabildiğini öğrenebiliyorsanız öğrenin. En önemlileri
-Flash
-Beyaz dengesi (white balance)
-fotograf kalitesi
-fotograf büyüklüğü
-Dıyafram (aperture)
-Perde (shutter)

Daha sonra arkadaşınıza hiç fotograf bastırıp bastırmadığını sorun, varsa onlara bakın, yoksa bilgisayardan görmeye çalışın.. %200 zoom yapıp bir de öyle bakın.. çapraz çizgiler hakkaten çapraz mı iniyor yoksa kesik kesik mı gidiyor, düz zeminler fazla mı grenli, renkler gözünüze nasıl görünüyor, bunları kontrol edin. Makinain LCD sindeki haliyle bilgisayar aktarılmış halini karşılaştırma imkanınız varsa onu yapın, renkler ve kontrastlar birbirine ne kadar benziyor ona bakın. bu çok önemli çünkü sahada fotoğraf çekerken renklerin nasıl çıktığı konusunda tek referansınız LCD olacak. Eve gelip bilgisayara yüklediğinizde alakasız renkte fotoğraflar görmek istemezsiniz.

Sonra arkadaşınıza kaça aldığını sorun ve de aklınızın bir köşesinde bunu tutun ki, sonradan başka makinalarla karşılaştırma şansı olsun. Eğer makinayı hiç beğenmediyseniz bile benim tavsiyem bunu açıkça arkadaşınıza söylememeniz :).. Eğer çok beğenirseniz mutlaka markasını modelini bir yere not edin. Sonra eve gidip internetten bakın, bir makinanın popülerliğini görmek için internetten yapacağınız arama çok ise yarar. Alacağınız makinayı ne kadar çok insan kullanıyorsa bir sıkıntınız olduğunda o kadar çok yardım alabileceğiniz yer bulursunuz demektir. Bu arada aklıma gelen bir şey, ben olsam sabit mercekli ve 'fixed focus'lu yanı netlik ayarı olmayan makinalardan kaçınırım. Çünkü bunlar çok giriş seviyesi makinalardır ve tahminen fotoğrafçılıkla ciddi olarak ilgilenen insanların çok ilgisini çekmezler.

Bizi Takip Edin!