Dijital Fotoğraf Makinası Alacaklara (ve Kullananlara) Öğütler

Dijital fotoğraf makinası alırken - Bölüm 5

Dijital makinaların çeşitlerini anlatmaya "parantez açalım' diye başlamıştım, iki bölüm sürdü, o parantezi kapatıp kaldığımız yerden devam ediyorum. Alacağımız makinanın nasıl bir şey olacağını görmek için muhtelif bilgi kaynaklarından bahsediyordum, birincisi arkadaşlar, ikincisi dükkanlar, ve fırsat olursa fuarlar..

Üçüncü ve en çok faydalanabileceğiniz kaynak tabii ki internet.. Artık makina üreten firmalar da bu işin kıymetini anladıkları için bir takım sitelere makinalarını gönderiyorlar ve inceleme yazılmasını istiyorlar. Ben size bir kaç kaynak vereyim, ne yazık ki tamamı ingilizce, eğer ciddi bir türkçe site bulursanız bana da haber verin.

http://www.dpreview.com
http://www.dcresource.com
http://www.steves-diğicams.com
http://www.imaging-resource.com

siteler arasında en babaları bunlar.. Tüketiciye yönelik incelemeler yapıyorlar, bazı başka siteler de var ancak onlar daha çok 'pro' ekipmanların incelemelerini yapıyorlar ve daha 'çool' takılıyorlar.. Madem lafi geçti, onlara da örnek vereyim.

http://www.robgalbraith.com
http://www.fredmiranda.com

Bu arada türkçe sitelerden http://www.ntvmsnbc.com sitesinde arada bir fotoğraf makinalarının incelemeleri oluyor. Ayrıca gelen mesajlardan http://www.tomshardware.com.tr sitesinde fotoğraf makinası incelemeleri olduğu söyleniyor.

Gördüğünüz fotoğraf makinalarını bu sitelerde arayıp bularak özelliklerine iyice bir bakın.. Hepsinin 'reviews' diye makinaları inceledikleri bir köşesi var.. İnceleme yapmamışlarsa bile o makinanın genel özelliklerinin yazılı olduğu bir bölümleri mutlaka oluyor. Buradan makinaları inceleyebilirsiniz. Bu siteler sonuçta para kazanmak için kurulduklarından ve de müşteri çekmek durumunda olduklarından, hiç bir zaman "çok kötü bir makina sakın almayın' gibi bir inceleme görmezsiniz. O yüzden bu insanların yorumlarından çok verdikleri sayısal örneklerle fotograf karşılaştırmaları önemlidir, onlara bakın. Çoğunlukla bütün makinalar "hararetle tavsiye olunur" ile "çok iyi" arasında gider gelir bu yorumlarda. Bir de tabii bizim ana maddelerimiz içinde yer alan "fotoğraf çekme alışkanlıkları" ni hic hesaba katmadıkları için orda gördüğünüz "çok iyi" ler sizin için "ortalama altı" olabilir. O yüzden subjektif yorumlara çok bakmayın Sonuçta bu adamlara makina gönderiliyor, iki gün makinayla oynuyorlar ve yorum yazıyorlar. Bu sitelerden makinaların olası aksesuarlarını da görürsünüz, üzerlerine takılan objektifler, pil üniteleri, filtreler... Beni en cezbeden aksesuar 'sualtı' aparatıdır. Artk makinaların çok estetik görünen ve bütün özelliklerini şu altında da kullanabileceğiniz şu altı 'kutu' larını da yapıyorlar.. Böyle bir aksesuarın varlığı bile insani su altı fotoğrafçılığına başlatabilir.

Bütün bu araştırmaların sonucunda en zor kısım gelir, artık seçenekleri bir kaç taneye indirgemek gerekir. İçinizin işindiği, gözünüzün kestiği bir kaç makina zaten siz bakarken ötekilerin arasından sıyrılır. Bir kere bu 'short list'i hazırladınız mı artık makina seçmenin sondan bir önceki aşamasına geçebilirsiniz.

Listenizi yaptıktan sonra ilk adım bu makinaların kullanım kılavuzlarını internetten indirmektir. Şimdi diyeceksiniz ki "biz makina geldiğinde bile kılavuzunu okumuyoruz, satın almadan mı okuyacağız?".. Milyar mertebesinde para harcayarak alışveriş yaptıktan sonra tatsız sürprizlerden hoşlanan arkadaşlar bu bölümü atlayabilirler... Bir çok makinanın kullanım kılavuzu pdf formatında internette vardır. Örnek vermek gerekirse Google'dan "user manual pdf download canon eos 300d" diye bir arama yaptığınızda muhtemelen ilk üç link içinde canon eos 300d'nin kılavuzunu mutlaka bulursunuz. Amazon.com genelde sattığı bütün ürünlerin kılavuzlarının da linklerini veriyor.. Kılavuzlar indikten sonra söyle bir göz gezdirip özelliklerine bakın. .Sitelerde bir makinanın özelliğine bakarken "netleme modları : üç tane" gibi bir ibare görmüş olabilirsiniz, ancak kılavuzdan bakıp bir de görürsünüz ki, o netleme modunu değiştirmek için iki menü değiştirip üç kere bilmemne tuşuna basmak lazım. Emin olun ki değiştirmesi bu kadar zor olan bu özelliği pratikte hic kullanmayacaksınız demektir.. Bir de her özelliği anlatan sayfanın altında "DIKKAT" le başlayıp "bu özellik bilmemne modundayken çalışmaz" diye devam eden o özelliğin sınırlarını belirleyen yazılar olur. Onlar da size makinayı pratikte kullanırken sınırlarınızın nerede olacağı ile ilgili fikir verir. Bu arada kılavuzlar tahminen türkçe olmayacaktır ama sonuçta "şuraya basın, sonra şu düğmeyi itin' falan türünden görsel bir anlatım olacağı için anlamak çok sorun olmaz.

Kılavuzlara bakıp makinaların genel kullanımı hakkında biraz fikir edindikten sonra sıra, en büyük bilgi kaynağı olan forumlara bakmaya gelir. www.dpreview.com da müthiş aktif bir forum vardır. www.fredmiranda.com un da kendine özgü bir forumu vardır ama siz ilk durak dpreview'a gidin. Soldakı menüde forums kısmına gelirseniz her markanın ayrı forumu olduğunu görürsünüz. Hatta popüler modellerin kendine özgü forumları bile vardır (canon 300d gibi).. Bu forumlar Türkçe forumların aksine günde bir kaç yüz mesajın dolaştığı ve bilgi akışının inanılmaz boyutlara vardığı müthiş forumlardır. Yazan insanların yarısı makinayı belli süredir kullanan insanlardır, diğer yarısı da oraya fikir almak için gelmiş "bu aletin pil ömrü ne kadardır", "fotograf kalitesi nasıldır" şeklinde sorular soran alıcılardır.

Muhtemelen sizin soracağınız bütün sorular başkalarının da aklına gelmiş ve sormuş oldukları için önce forumu söyle bir kısaca tarayın, başlıklara bakın, enteresan gelenlerin içine girin (malesef yine ingilizce tabii), arama özelliğini mutlaka kullanın.. Mesajlar arasında bir "mükerrerlik" arayın.. Mesela benim eski makinam Casio QV3000 di. ve de flash'i çok kötü bir makinaydı, insan tenini bembeyaz çıkarırdı. Foruma girip bakarsanız, her 10 mesajdan birisi bununla ilgiliydi.. İnsanlar buna çare üretmeye çalışıyorlardı. Nitekim yine burdan öğrendiğim bir yöntemle bu sorun da çözüldü (incecik kırmızı bir şeffaf bandı flash'in üzerine yapıştırıyorsunuz, ve bütün insanlar normal renklerinde çıkıyor...) Bu şekilde düşündüğünüz makinanın potansiyel bir problemi var mı yok mü az çok anlarsınız.. "az çok" diyorum çünkü eğer makina sahibiyseniz ve foruma yazıyorsanız, ya bir şikayetiniz vardır ona derman arıyorsunuzdur, ya da bilgilerinizi paylaşmaya çok meraklısınızdır. O yüzden genellikle forumlarda durum olduğundan daha feci görünebilir. Bir takım kızgın insanlar olayları abartabilir. Ancak eğer o makinayi 100 bin kişi aldıysa bunların sadece 1000'inin o forumlara girdini aklınızda tutarak okuyun. Sorunlar karşısında çok şüpheye kapılmayın makina hakkında. Oraya makinanın nasıl bozulduğunu değil, neler yapabildiğini görmeye geldiğinizi unutmayın. Çok ciddi bir sorun olduğunda zaten üretici firma ürününü geri çağırır, çağırmazsa da bir sonraki modelini kimse almaz.

Forumlara herkes o makinayla çektiği fotograflari yollar (hatta artık moda oldu, illa ki ilk çektiğiniz resmi yollayacaksınız, ne olduğu hiç önemli değil).. benim 'takıldığım' 300d forumunda bazı mecburi fotoğraflar da vardır, eğer 300d'niz varsa mutlaka "ördek", "sincap", "dolunay" ,"duvar" (objektifi test etmek için) ,"evdeki evcil hayvanınız ya da bebeğiniz" , "hayvanat bahçesinde bir gün", "uçan kuş", "gece vakti köprü" "güneş batışı" fotoğraflarını göndermezseniz olmaz... Bu fotograflardan zaten o makinanın doğru ellerde nasıl fotoğraf çektiğini görürsünüz. Daha da güzeli, yanlis ellerde nasıl çektiğini de görürsünüz. Makinası iyi çekmiyor diye defalarca servise gönderip aldıkları dükkandan değiştiren insanları görürsünüz. Böylece aslında makinanın ikinci planda olduğunu ve de asıl olayın fotoğrafı çeken insanda olduğunu da görebilirsiniz. Forumlar çok faydalı yerlerdir bu açıdan. Bir de benim tavsiyem, bir makinanın forumu ne kadar aktifse ö makinaya o kadar sıcak bakın. Çünkü bu şu anlama gelir, o forumdaki kadar çok insan sizin şu anda yapıyor olduğunuz incelemeyi bir vakit yapmış ve ö makinayı seçmişlerdir. Bir de ilerde makina aldığınızda basınız derde girerse o kadar çok insan yardımınıza koşacak demektir.

Bu araştırmalardan sonra artık listenizdeki makinaları iyice tanımıs olursunuz. Hatta forumda sorulan bir iki soruya cevap bile verebilir duruma gelirsiniz. Bundan sonra yapılacak iş, istediklerinizi elde etmek için nelerden ödün verebileceğinizi tespit etmeye kalir. Mesela bir makina arka arkaya hızlı olarak 20 fotograf çekerken diğer makina 5 tane çeker ama buna karşın fotograf kalitesi daha iyidir. Veya makinanın birisinin netleme seçme ayarı vardır ancak öteki makina da yüksek ASA larda az gürültü sergiler.. Bir tanesinin pil ömrü ötekinden uzındur ama öteki makina da 300 gram daha hafiftir... Bu seçenekler uzar gider. Bunların hepsini göz önüne alıp bir tanesini seçersiniz.

Ancak tavsiyem, inceleme yapmaktan hiç vazgeçmemeniz, çünkü gözünüzden kaçan kritik özellikler olabilir. Elediğiniz makinaları bile arasıra geri dönüp araştırmakta fayda var. Örnek vermek gerekirse, ben bu aralar harici flash almaya çalışıyorum, ve yukarıda size anlattığım bütün aşamaları geçtim, listemi yaptım, sonunda bire indirdim, ancak ismarlayacağım gün istediğim bir özelliği olmadığını gördüm (merak edenler için: 'fill flash' yapmak için otomatik moddan çıkıp 'manual' moda girip hesap kitap yapmak gerekiyormuş), ve de başka bir flash ismarladim, halbuki o flash'ın "patladıktan sonra tekrar hazır hale gelme süresi" ismarladiğim flash'ınkinden çok daha kısa sürüyordu.. Ama iste bütün güzellikler bir arada olmuyor..

Bizi Takip Edin!