Dijital Fotoğraf Makinası Alacaklara Öğutler

Histogram

Yeni nesil dijital fotoğraf makinalarında yeni bir özellik de yaygınlaştı. Artık bir çok fotoğraf makinası fotoğraf çekenlere yardımcı bir araç olarak 'histogram' özelliğini kullanıyor.

Yanda Canon 300D fotoğraf makinasında fotoğraf çekildikten sonra görüntülenen histogram görülüyor.

Dijital fotoğraf makinalarının en önemli avantajının fotoğrafı çektikten sonra (ya da çekerken) LCD ekranından görmek olduğu düşünülür, ancak gerçek şu ki, fotoğraf makinaları ekranlarının kaliteleri çok iyi olmadığı için o küçücük ekrandan gördüğünüz fotoğraf çoğu zaman doğru pozlanıp pozlanmadığı hakkında size doğru dürüst bir fikir vermez. Üstelik gün ışığında fotoğrafı düzgün görebilmek mümkün değildir. Ancak histogramlar her türlü ortamda pozlama konusunda sizi bilgilendirirler.

Eğer histogramlara bakarsanız, hemen her fotoğraf için farklı olduğunu görürsünüz, nedenini daha iyi anlamak için önce histogramdan biraz daha detaylı bahsetmek gerekli.

Dijital fotoğraf makinalarının çektiği fotoğraflar piksellerden yanı noktalardan oluşur. Yani her çekilen fotoğrafta sınırlı sayıda nokta bulunur (örneğin 3 megapixel bir fotoğraf makinasının çektiği fotoğraflarda 3 milyon adet piksel bulunur).. Her nokta ışık durumuna göre, 0'dan 255'e kadar bir değer alır. Eğer bir grafik üzerine aynı ışık değerini alan nokta sayısını işaretlerseniz histogram elde etmiş olursunuz.

 

 

Histogramın en solu tamamen karanlık olan noktaları gösterir, en sağı da tamamen aydınlık, olan noktaları gösterir. Histogramın orta noktası %18 griyi ifade eder. Yukarıda ifade ettiği renk dağılımını gördüğünüz histogram, 5 bölüme ayrılır, bu aralıklardan her biri fotoğraf makinasındaki bir "stop" a karşılık gelir. (Bu da bize dijital fotoğraf makinalarının dinamik aralığı [ya da ışık hassasiyeti] konusunda da bir fikir vermiş olur.)

Aşağıdaki manzara resminin histogramına baktığınız zaman açık ve köyü bölgelerin fotoğrafta dengeli bir dağılımda olduğunu görebilirsiniz.


 

Histogramların bize sağladığı en büyük fayda, fazla ya da az pozlanmayı kolayca görmemizi sağlamasıdır. Örnek olarak, aşağıdaki fotoğraflara bir bakalım
 

Yukarıdaki fotoğraf bir açık hava konseri sırasında gün batımı eşliğinde sahnedeki müzisyenleri dinleyen seyircileri gösteriyor. Ancak seyircileri düzgün pozlamak için yapılan ayar sonucu gün batımı patlamıs. Histoğrama bakınca grafiğin bir kısmının sağ tarafa yapışmış olduğunu görürsünüz. Bunun anlamı, fotoğrafın bazı noktaları, o fotoğrafla ilgili bütün bilgileri kaybetmişler ve 'beyaz'a dönüşmüşlerdir. Artık o bölümdeki detayı geri kazanmanın hiç bir yolu yoktur. Yukarıda gördüğünüz gibi gökyüzü tamamen beyaza dönüşmüştür.
 

Aynı kadrajın bu sefer gün batımına göre pozlanmış halı yukarıdadır. gün batımı daha iyi çıkmıştır, ancak bu sefer de seyircilerin olduğu bölüm karanlık çıkmıştır. Histogram'da sola yapışmış kişim, fotoğrafta yine detay bilgisini kaybetmiş noktaların olduğunu gösteriyor. Bu sefer de bu noktalar tam "siyah" hale gelmiş ve kaybedilen detayin geri dönüşünü imkansız hale getirmişlerdir.

Yukarıdaki fotoğraflardan anlaşılacağı üzere, fotoğraflamaya çalıştığımız bu manzaranın en aydınlık ve en karanlık bölümleri arasındaki fark 5 stoptan fazladır. Bu nedenle herhangi bi dijital fotoğraf makinasıyla, ya da ışık hassasiyeti hemen hemen aynı olan dia ile bu manzarayı çekmek pek mümkn değildir.

Dijital fotoğraf makinasının ışık hassasiyetini geliştirmenin pek çok yolu vardır, Aşağıda yukarıdaki iki fotoğrafın birleştirilmesiyle elde edilen fotoğrafı görüyorsunuz. Bir çok değişik teknikle yapılması mümkün bu işlemin detaylarını başka bir yazıda göreceğiz

.

Yukarıdaki histogramdan görüldüğü gibi, artık kayıp detaylar çok düşük düzeyde (güneşin en parlak olduğu bölümler ve hemen önündeki ağaçlar). Ancak fotoğrafçının istediği detay seviyesi yakalanmış durumda.

Bu arada belirtmek gereklidir ki, "doğru histogram" diye bir şey yoktur. Fotoğrafı çekilen konuya göre histogramı değişiklik gösterir. Örnek olarak aşağıdaki gün batımındaki bulutlar ve kar yağışı altındaki ağaç fotoğrafları histogramın farklı yanlarına dağılım göstermekle birlikte 'hatalı pozlanmış' değillerdir. Önemli olan nokta, histogramın sağına ve soluna yaşlanmış nokta olmaması ve bu nedenle fotoğraflardaki bütün noktaların detay bilgilerini korumuş olmalarıdir.

 

Aşağıda da yukardakinin aksine tamamen aydınlık tonlardan oluşan bir fotoğraf görülüyor.
 

Eğer fotoğraf makinanızda 'histogram' gösterme özelliği varsa, tavsiyem, bu özelliği aktif hale getirin ve kullanın. Çünkü çektiğiniz bir fotoğraf hakkında size çok değerli bilgiler verecektir.

Bu yazının hazırlanmasında Luminous-Landscape.com sitesindeki "Understanding Histograms" yazısından faydalanılmıştır.
 

Bizi Takip Edin!