Melih Özbek


1970 yılında Ankara'da doğdu. 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2008 yılına kadar çeşitli yazılım projelerinde yer aldı.

Fotoğraf çekmeye 1989 yılında başladı. Özellikle dijital fotoğraf makinalarının gelişimiyle paralel olarak fotoğrafçılığını geliştirdi. 2004 yılında yaban hayat fotoğrafçılığına başladı ve özellikle kuş fotoğrafçılığı üzerine uzmanlaştı. Atlas Dergisi’nin 2005 ve 2007 yılı Doğa özel sayısı olan Yeşil Atlas dergisinin kapak sayfasında iki fotoğrafı yayınlandı ve çeşitli doğa dergilerinde, Türkiye’nin değişik Önemli Doğa Alanları’ndaki panolarda da fotoğrafları yer aldı. Doğa Derneğinin yaptığı Beypazarı ve Erzincan Ekşisu projelerinin fotoğrafçılığını yaptı.

2006 yılından itibaren Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneğinde "Dijital Fotoğraf Makinaları ve Dijital Ortamda Fotoğrafçılık" isimli seminerleri vermeye başladı. 2007 yılından itibaren ODTÜ Mezunları Derneğinde "Fotoğraf İşleme" seminerleri verdi.

Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi olan Melih Özbek, halen Hacettepe Üniversitede ve kendi kurduğu Dijital Akademi'de fotoğrafçılık dersleri vermektedir.

Mayıs 2016'da Ankara'da düzenlenen TEDx Toplantısında Melih Özbek'in yazılım sektöründen fotoğrafçılığa geçişini anlattığı konuşmasını yanda izleyebilirsiniz.

Mayıs 2017'de Fuckup Nights Ankara'da Melih Özbek'in onu bugün olduğu insan haline getiren başarısızlıklarını anlattığı konuşmayı yanda izleyebilirsiniz.

Bizi Takip Edin!