Temel Fotoğrafçılık 1

Fotoğraf çekmenin püf noktalarını öğrenin ve hayal ettiğiniz fotoğrafları nasıl çekebileceğinizi görün. Fotoğraf makinanızın hakimi siz olun.

16 saat

İçerik
Işık'la başlayarak fotoğrafçılıktaki temel öğeler diyafram, enstantane, iso, beyaz dengesi, netlik, ışık ölçümü, histogram, flaş kullanımı, fotoğrafların bilgisayarda arşivlenmesi ve kısaca nasıl işlemler yapılacağı anlatılacaktır.

Seminer sonunda kazanılacak beceriler
Fotoğraf çekerken ışığın, netliğin ve net alan derinliğinin kontrolü. Hayal edilen fotoğrafın çekilebilmesi. Fotoğraf makinasına hakimiyet.

 Kimler Katılmalı?

 • Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar
 • Fotoğraf çeken ancak kafasındaki fotoğrafları bir türlü çekemeyenler
 • Fotoğraf çeken ancak makinasına hakim olamadığını düşünenler
 • Fotoğrafçılığın temellerini merak edenler

  Anlatım şekli
  Seminer powerpoint sunumu ile anlatılacaktır. Bilisayara bağlı bir fotoğraf makinası ile örnekler uygulamalı olarak, sonuçları anında bilgisayar ortamında incelenecektir. Bazı konuların anlatımında, Dijital Akademi'de geliştirilmiş simülasyon programları kullanılarak katılımcıların akıllarında daha iyi canlandırmaları sağlanacaktır.
  Buraya tıklayarak seminerde anlatılacak konuları görebilirsiniz

  Kullanılan Simülasyon Programları
  Canon EOS Utility
  Canon fotoğraf makinalarıyla birlikte gelen bu program sayesinde, fotoğraf makinasının o anki tüm ayarlarını bilgisayar ekranında görebilmek mümkündür. Bilgisayar ekranından fotoğraf makinası kontrol edilebilmekte ve fotoğraf çekilebilmektedir. Çekilen fotoğraf gerçek zamanlı olarak bilgisayar ekranından izlenebilir ve ayar değişikliklerinin fotoğrafa etkisi görülebilir. Canon Firması tarafından geliştirilmiştir.

   
  Net Alan Derinliği

  Net alan derinliğinin bağlı olduğu değişkenlerin neler olduğunu ve fotoğraf çekerken alan derinliğinin kadrajımızı nasıl etkileyebileceğini gösterir. Melih Özbek tarafından geliştirilmiştir.

  Net Alan Derinligi


  Histogram
  Fotoğraf makinasında histogramın fotoğraflarımızı çekerken ne gibi bilgiler verdiğinin örneklerle açıklanmasını sağlar. Melih Özbek tarafından geliştirilmiştir.

  Histogram

  Netlik
  Fotoğraf makinalarında netliğin nasıl olduğunu gösterir. Ayrıca "diyafram kısıldıkça neden daha çok alan net olur" sorusunun cevabını gösterir. Melih Özbek tarafından geliştirilmiştir.

  Circle Of Confusion

  Pozlama Değeri
  Fotoğrafçılığın temeli olan ışığın fotoğraf makinasında nasıl kontrol edildiğini ve fotoğraf çekerken makina ayarlarının neyi ifade ettiğini göstermek için kullanılır. Melih Özbek tarafından geliştirilmiştir.

  Ev Tablosu


  Seminer için gerekenler
 • Fotoğraf Makinası (isteğe bağlı)
 • Not defteri
 • Heves :)