Kenya Fotoğraf Atölyesi

Afrika'da yaban hayat 1 milyon yıldır aynı şekilde yaşıyor. Bir hafta surecek bu macerada hem bu büyüleyici atmosferi görün, hem de fotoğraf çekmeyi öğrenin.

7 gün

New Page 1

Dijital Akademi ile zamanda yolculuk yapın!

Afrika kıtasındaki doğal hayat, bir milyon yıldır aynı şekilde devam ediyor. İnsan müdahalesinden olabildiğince uzak kalmış Afrika düzlüklerinde, kendinizi zamanda geriye gitmiş bulacaksınız.

Kenya Fotoğraf Atölyesi fotoğrafları için tıklayın

Kenya Turu ile ilgili detaylı bilgi ve günlük program için tıklayın

Nasıl gidiyoruz?
Afrika gezilerimizi doğa ve yaban hayat turlarında uzman Gazella ile yapıyoruz. Gezilerimizde sadece yaban hayat ve fotoğrafçılığa konsantre olabilmemiz için, yolculukla ilgili tüm detaylar organize ediliyor. Bizi havaalanından minibüslerimiz alıyor, durak noktalarımıza gidiyoruz, tüm yolculuk boyunca biz nereye istersek minibüslerimiz oraya giiyor. Son gün de bizi alana bırakıyorlar.


Araçtan fotoğraf çekimi

Nereye gidiyoruz?
Dijital Akademi Kenya Fotoğraf Atölyesi, Kenya'nın en önemli doğal alanlarına gitmektedir. Nakuru (eşsiz bir doğal alan) ve dünyaca ünlü Masai Mara olarak yapılır. Gezinin bir bölümü, yaşadıkları yeri görme fırsatı bulduğumuz Masai yerlilerini ziyaret etmekle geçer.


Masai köyü ziyareti

Nerede Kalıyoruz?
Gezi boyunca kaldığımız oteller, Antalya'daki herhangi bir beş yıldızlı oteli aratmaz. Havuz, masaj salonu ve akşam yemek yerken Afrika ritmleri, size bir tatil köyünde olduğunuzu düşündürebilir. Kaldığımız bütün oteller Milli Park sınırları içindedir, ve bu yüzden sabah araçlarımıza binip otelden çıkar çıkmaz doğal hayatın içine gireriz. Otellerin bahçeleri de, kuşlarıyla en az dışarısı kadar ilginç alanlardır, öyle ki, bazı gezilerde fotoğrafçılar araçlarla çıkmak yerine yarım günlerini oteldeki hayvanları fotoğraflayarak geçirmişlerdir.


Nakuru Gölü'nde pelikan ve flamingolar hemen önümüzde

Ne Yiyoruz?
Otellerde açık büfe yemek menüsünden istediğiniz yiyecekleri seçebilirsiniz. Yemekler Türkiye'de bir oteldeki yemekten farklı değildir. Ancak isterseniz, Kenya'nın yerel yemeklerinden de tadabilirsiniz. Vejeteryan ya da özel diyeti olanlar için de yemekler çıkmaktadır. Arazi bizi kendine çektiğinden çoğu zaman ortak kararla öğle yemeklerine dönmek yerine uçsuz bucaksız arazide kalmayı tercih ettiğimiz için yola çıkarken içinde sandviç, meyve, içecek ve tatlı olan "lunchbox" yani yemek kutuları alıyoruz.


Nakuru'da Babun tepesinde poz veren bir Babun

Nasıl Fotoğraf Çekiyoruz?
Afrika doğal alanlarında araçtan inmek yasak olduğu için (Yasak olmasa da aslan, sırtlan, leopar ve çita gibi hayvanların cirit attığı bir yerde inmek ister misiniz?), fotoğraflarımızı bize tahsis edilen minibüslerden çekiyoruz. Bu minibüslerin tavanı havaya kalkabilir ve içinde ayakta durmak mümkündür. Fotoğraf çekmeye çok uygun olan bu araçlar, tüm gezi boyunca bizi her yere götüren ve gezdiren araçlar olacaktır. Daha Kenya'ya doğru yola çıkarken başlayan fotoğraf sohbetleri, çekim sırasında devam edecek. Fotoğraf çekerken kullanacağımız teknikler, fotoğraf makinamızla ilgili ipuçları, akşamları fotoğrafları incelerken yaptığımız yanlışları nasıl düzelteceğimizle ilgili sohbetler, her gün farklı bir konuda verilecek bilgiler, her geçen gün çekilen fotoğrafların daha da iyi olmasını sağlayacak.


Tüm hayvanlar araçlara alışıklardır ve çok yakın mesafeden gözlenebilirler

Kimler Katılabilir?
Fotoğraf çeken ya da çekmek isteyen herkes katılabilir. Kenya Atölyesi fotoğrafa başlamak için de çok uygun bir gezidir, çünkü çok yoğun bir şekilde fotoğraf çekimi yapılır ve hatalar çok çabuk görülerek hızla fotoğraf konusunda ustalık kazanılabilir.

Nasıl Bir Fotoğraf Makinası Getirmeli?
Sanıldığı gibi kocaman tele objektifler bu gezi için şart değildir. Bir çok hayvan doğduğundan beri ziyaretçileri ve araçları gördükleri için onlara hiç bir tepki vermezler ve bu nedenle çok yakına kadar gelmesine izin verirler. Bunun için geniş açı objektifle bile hayvanların fotoğrafları çekilebilir. Önceki gezilerde sabit objektifli kompakt makinalarla gelen fotoğrafçılar, makinalarını tanıdıktan sonra son derece başarılı fotoğraflarla geri dönmüşlerdir. Kenya gezisinde fotoğraf makinanızın sınırlarını zorlayacaksınız.


Mara Nehrinde timsahların ve su aygırlarının fotoğraflarını çeken fotoğrafçılar

Afrika kıtası, insanlık tarihinin de başladığı yer olarak özel bir yere sahiptir. Bu gezide doğanın düzeninin nasıl işlediğine şahit olacak ve hayatınız boyunca unutamayacağınız anılarla geri döneceksiniz.

  Kenya Fotoğraf Atölyesi fotoğrafları için tıklayın
 

GEZİ PROGRAMI

KENYA - Doğa Fotoğrafçılığı Atölyesi
 

1. Gün / 4 EKİM 2014 Cumartesi İSTANBUL - NAİROBİ

Turumuz, sizi havalimanındaki buluşma noktamıza götürmek üzere vereceğiniz adrese gelecek olan özel aracınızın evinize ulaşması ile başlıyor. Saat 16.30’da Atatürk Havali-manı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde açılacak olan Gazella Turizm kontuarı önünde bulu-şuyoruz. Check-in işlemlerinin tamamlanması ve pasaport kontrollerinin ardından saat 19.50’de Türk Hava Yolları’na ait TK 607 sefer sayılı uçak ile Nairobi’ye hareket ediyo-ruz. Yeni güne uçakta giriyoruz.

2. Gün / 5 EKİM 2014 Pazar NAİROBİ – Nakuru Gölü– NAKURU GÖLÜ

Yaklaşık 6 saat 35 dakika süren bir yolculuğun ardından Nairobi’ye varışımız yerel saat ile 02.25’te. Gümrük kontrollerinin ardından havalimanında karşılanıyor ve özel aracımız ile otelimize hareket ediyoruz. Odalarımızı aldıktan sonra dinlenmeye çekiliyoruz. Birkaç saat dinlendikten sonra kahvaltımızı yine otelimizde alıyoruz. Daha sonra özel araçları-mız ile Naivasha’a Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Balık Kartallarının fotoğraflama şansına sahip olacağımız bu muazzam doğada özel bir restoranda öğle yemeğimizi alacak ardın-dan Nakuru Gölü’ne doğru hareket edeceğiz. Varışımıza istinaden lodgeumuza yerleşe-cek ardında. 4x4 araçlarımızda tek araçta 4 kişi safari yapmanın keyfini yaşayacağız. Safarimizi tamamladıktan sonra “lodge”umuza dönüyoruz.

3. Gün / 6 EKİM 2014 Pazartesi NAKURU GÖLÜ

Sabah kahvaltımızın ardından safarimiz için hareket ediyoruz. Özellikle pembe flamingoları ile ünlü Nakuru Gölü’dne safari-mizi gerçekleştiriyoruz. Nakuru Gölü içerdiği mineraller nedeni ile birçok kuş çeşidine özellikle de pembe flamingolara ev sa-hipliği yapmaktadır. Gergedanlar, filler ve büyük kediler başta olmak üzere bu Ulusal Park’ta da birçok hayvanı gözlemleme imkanı bulacaksınız. Safarinin ardından öğle yemeğimiz için lodgeumuza dönüyoruz. Akşam üstü safarimiz için tekrar hare-ket ediyoruz. Güneş batarken lodgeumuza döneceğiz.

4. Gün / 7 EKİM 2014 Salı

NAKURU GÖLÜ – MASAI MARA ULUSAL PARKI

Erken bir kahvaltının ardından “lodge”umuzdan ayrılıyor ve sabah safarimizi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra Büyük Rift Vadisi boyunca eşsiz manzaralar eşliğinde dünyaca ünlü Masai Mara Ulusal Parkı’na hareket ediyoruz. Yaklaşık 5 saat sürecek bir yolculuğun ardından Ulusal Park’a varıyor ve “lodge”umuzdan yerleşiyoruz. Öğle yemeğimiz “lodge”umuzda alıyoruz. Öğleden sonra leopardan çitaya, fillerden gergedanlara, zürafalardan farklı antilop çeşitleri-ne ve elbette sayısız tür kuşa ev sahipliği yapan Masai Mara’da ilk safarimizi gerçekleştiriyoruz. Gün batımına yakın “lodge”umuza dönüyoruz.

5. Gün / 8 EKİM 2014 Çarşamba

MASAI MARA ULUSAL PARKI

Güne safari ile başlamak için erken bir saatte uyanıyoruz. “Lodge”umuzda servis edilen kahve/çay ve kek servisinin ardından gün doğumu ile safariye başlıyoruz. Safarinin bitiminde “lodge”umuza dönüyor ve unutulmaz bir kahvaltı için lodgemuzun dışında kurulan büfe ve masalara geçiyo-ruz. Kahvaltının ardından Ulusal Park’ın dışında yer alan bir Masai kabilesi köyünü ziyaret için hareket ediyoruz. Ziyaretimiz esnasında geleneksel pastoral kimliklerini gü-nümüz dünyasında hala muhafaza etmeyi başaran, gele-nekleri, yaşayışları ve giyimleri ile diğer topluluklardan oldukça ayrı bir görüntü çizen Masai halkını ve günlük yaşamlarını yakından tanıyoruz. Gezi sonrasında “lodge”umuza dönüyoruz. Öğle yemeğimizden sonra gü-nün ikinci safarisi için 4x4 araçlarımız ile “lodge”umuzdan ayrılıyoruz. Safarinin ardından akşam yemeği ve konakla-ma “lodge”umuzda.

6. Gün / 9 EKİM 2014 Perşembe,

MASAI MARA ULUSAL PARKI – NAİROBİ

Erken bir kahvaltının ardından “lodge”umuzdan hareket ediyor ve turumuzun son safarisini gerçekleştiriyoruz. Sa-farinin ardından bu muhteşem doğaya veda ediyor ve yak-laşık 5 saatlik bir yolculuk için Ulusal Park’tan ayrılıyoruz. Piknik şeklinde öğle yemeğimizi alacağız. Yolculuğumu-zun son durağı olan Nairobi’ye varışımıza Nairobi’de pa-noramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Gezi bitiminde otelimize transfer oluyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından dünyaca ünlü Carnivore Restoran’da alacağımız akşam yemeği için otelimizden ayrılıyoruz. Yemeğin ardından otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

7. Gün / 10 EKİM 2014 Cuma

NAİROBİ – İSTANBUL

Birkaç saatlik dinlenmenin ardından özel araçlarımız ile Jomo Kenyatta Havalimanı’na transfer oluyoruz. Check – in işlemlerinin tamamlanması ve pasaport kontrolünün ardından saat 03.45’te TK 608 sefer sayılı uçak ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Varışımız yerel saat ile 10.05’te. Turumuz sizi evlerinize götürmek üzere havalimanında bekleyen özel şoför ve aracınızla buluşmanız ile sona eriyor.

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Nairobi – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve Havalimanı vergileri
 • Eviniz – alan – eviniz transferi de dahil olmak üzere özel araçlar ile tüm transferler
 • Nakuru Gölü’nde 2 gece konforlu lodgeda tam pansiyon konaklama
 • Masai Mara’da 2 gece konforlu lodgeda tam pansiyon konaklama
 • Nairobi’de 2 gece 4 yıldızlı otelde oda – kahvaltı konaklama
 • Programda belirtilen tüm öğle yemekleri
 • Programda belirtilen tüm akşam yemekleri
 • Özel araçlar ile programda belirtilen tüm geziler
 • 4x4 araçlar ile 4 kişilik jeeplerde programda belirtilen tüm safariler
 • Programda belirtilen müze ve ören yerlerine giriş ücretleri
 • Ulusal Parklara giriş ücretleri
 • Flying Doctors hizmeti (safariler esnasında oluşabilecek rahatsızlıklarda en kısa sürede en yakındaki hastaneye ulaşım masraflarının karşılanması)
 • Profosyonel fotoğraf sanatçısı Melih Özbek önderliğinde tur liderliği ve tur fotoğraf eğitimleri
 • Yurtdışı çıkış harcı ve Seyahat sigortası

İki Kişilik Odada Kişi Başı:

2990€uro

Tek Kişilik Odada kalma Farkı:

550€uro

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda belirtilmeyen yemekler
 • Programda belirtilen yemekler sırasında alına-cak içecekler
 • Fazla bagaj ücretleri
 • Kişisel harcamalar
 • Vize ücreti

 

Başa dön

Fotoğraflar Burak Doğansoysal'a aittir