Sahne Fotoğrafçılığı Atölyesi

Gösteri sanatlarının estetik güzelliğini fotoğrafllarınıza yansıtmak ister misiniz? üç ay boyunca bir muzikalin nasıl oluştuğunun aşamalarını fotoğraflıyoruz!

3 ay

Bir müzikalin sahneye nasıl taşındığına şahitlik etmek ve tüm süreci yaşamak ister misiniz? E
ylül ayından başlayarak “Across The Universe" müzikalinin tüm çalışmalarını, provalarını ve akışlarını fotoğraflıyoruz!

İçerik:

Gösteri sanatları estetik değerleri ön plana çıkan sanat dallarıdır. Tabii böyle olunca, onları fotoğraflamak hem çok zevklidir, hem de koşulların zorluğu nedeniyle (düşük ışık, bol hareket, akışı ve hikayesi olan durumlar gibi) üzerinde çalışılması gerekir. İşte "Sahne Fotoğrafçılığı" atölyesi hem teorik seminerleri, hem de yerinde uygulamalarıyla bize hayal ettiğimiz sahne fotoğraflarını çekmemizi sağlayacak.

Atölye, Sahne fotoğrafçılığına dair 6 saat teorik ders ile başlayacak ve “Across The Universe” müzikalinin dans, mizansen, müzik çalışmalarının, mizansen birleştirme çalışmalarının, genel provalarının ve gösterilerinin fotoğraflanması ile devam edecek. Bu sayede hem dans, hem vokal, hem de drama performanslarında fotoğraf çekme fırsatımız olacak. Süreç boyunca ayda bir bir araya gelinecek ve hem çekimler hem de çekimlerde üretilen fotoğraflara dair konuşulacak, bu sayede daha iyi fotoğraflar üretilmesi için neler yapabileceğimiz tartışılacaktır.

Sahne Fotoğrafçılığı Atölyesi sonunda, “Across The Universe” müzikalinin tüm hazırlık sürecini fotoğraflamış, hem sahne arkası hem de performans çekimlerinin inceliklerini öğrenmiş olacaksınız. Fotoğraflayacağımız müzikale dair detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Seminer Sonunda Kazanılacak Beceriler:

Gösteri sanatlarının teknik ve içerik olarak istenilen fotoğraflarının çekilmesi. Düşük ışık koşullarında çekim becerilerinin gelişmesi, "doğru an" kavramının gelişmesi. İlerlemekte olan bir sürecin bir anlatım ve bütünlük dahilinde fotoğraflanması.

Kimler katılmalı?

Gösteri sanatlarından hoşlanan ve hem sahne arkasında hem de performans sırasında fotoğraf çekmek isteyen herkes.

Anlatım Şekli:

Seminerler Ahmet Elbir tarafından anlatılacak, tanışma toplantısından sonra 6 saat teorik bilgi verilecek, daha sonra ekiplere ayrılıp etkinlikler fotoğraflanacak ve çekilen fotoğraflar üzerinde konuşulacaktır.

Seminer boyunca sahne fotoğrafçılığı konusunda başarılı fotoğrafçılar konuk olarak çağırılacak ve fotoğraf gösterileri ve sohbetler olacaktır.

Ahmet Elbir kimdir?

2007`de ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 aralık`ta aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi de tamamladı. Şu anda aynı bölümde doktora çalışmalarına devam ediyor.

Fotoğraf çekmeye ise 2004 yılında başladı. AFSAD bünyesinde verilen fotoğraf ve karanlık oda eğitimlerini tamamladı. Arasında 2007-2008-2009-2010-2011-2012 Ankara Uluslararası Caz Festivalleri, Türkiye Paintball Şampiyonasının Ankara Ayağının da bulunduğu bir çok konser ve gösteri fotoğrafladı..

2007 – 2011 yılları arasında ODTÜ eşli danslar topluluğu tango ekibinin bir üyesi ve hobi sınıflarında tango eğitmenliği yaptı.

Fotoğrafları için buraya tıklayabilirsiniz

Across The Universe:

Bugüne kadar Jesus Christ Superstar, Evil Dead: The Musical ve Across The Universe gibi birçok başarılı yapıma imza atmış Lemur Sanat, dünyanın en sevilen gruplarından The Beatles’ın en ünlü şarkılarını özgün bir hikayede bir araya getiren, bir Altın Küre ve bir Oscar adaylığı bulunan, 2007 yapımı “Across The Universe” filmini yeniden kurgulayarak, müzikal tiyatro formatında ve Türkiye’de ilk kez Türk-Amerikan Derneği işbirliği ile sahneye koyuyor.

Hayattaki türlü çatışmaların ötesinde kalan sevgi ve ona ulaşma mücadelesini konu alan müzikalde, “Savaşma, seviş!” sloganı pek çok farklı karakter üzerinden anlatılmaktadır.

The Beatles’ın en güzel şarkılarının, çok sesli vokaller ve farklı orkestral düzenlenmeler eşliğinde yorumlandığı, ilgi çekici koreografiler ile bezenmiş bu müzikali kaçırmayın.

Gösteri İngilizce olarak sahnelenecektir. Türkçe üst yazı uygulaması olacaktır.

Yapımcı: Bengi Çiftçi - Bulutay Güneş
Yönetmen: Damla Güneş
Müzik Yönetmeni: Orçun Yıldızca
Müzik Yönetmeni Yardımcısı: Barış Ön
Teknik Yönetmen: Bengi Çiftçi
Sahne Amiri: Esin Erdoğan
Koreograflar: Selis Yılmaz - Onur Dilek

Gösteri tarihleri:
Kasım 2014 (6 gösteri)
Yer: Türk-Amerikan Derneği
e-mail: info@lemursanat.com
Telefon: 0 533 760 09 57 / 0 533 460 01 54
www.lemursanat.com