Fotoğrafta Telif ve Etik Kurallar

Fotoğraf çekerken ya da fotoğrafınız çekilirken yasal haklarınız nelerdir? Telif hakları, etik kurallar ve tazminat davaları ile ilgili herşey.

8 saat

İçerik
Baktınız ki geçen ay internete koyduğunuz fotoğrafınız sitenizden alınıp izinsiz olarak bir gazete haberinde yayınlanmış. Ya da birisi sizden izin almadan çocuğunuzun ya da sizin fotoğrafını çekip bir dergiye basmış. Evinizin fotoğrafına bir fotoğraf sergisinde rastladınız.. Veya çektiğiniz fotoğrafı bir fotoğrafçının vitrininde teşhir edilirken gördünüz. Fotoğrafınızı bir dergiye sattınız, ancak nasıl bir telif anlaşması yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu gibi durumlarda ne yapacağınızı, yasal haklarınızı neler olduğunu biliyor musunuz? Telif hakları uzmanı Özlem Bora ile fotoğraf çeken ve fotoğrafı çekilenlerin haklarını öğreniyoruz.

Seminer sonunda kazanılacak beceriler
Fotoğraf çekerken ne gibi yasal koşulların bizi bağladığını, sonradan oluşabilecek hukuki durumları fotoğrafı çekmeden nasıl engelleyebileceğimizi ve fotoğraflarımızın iznimiz dışında kullanıldığında tazminat davası gibi hukuki yolların nasıl kullanılabileceğini öğreneceğiz. Telif ya da lisans sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini göreceğiz.

Kimler Katılmalı?

 • Fotoğraf çekerken içinin rahat olmasını isteyenler :)
 • Fotoğraflarının izni olmadan kullanılabileceğini düşünenler
 • Fotoğraf kullanım sözleşmesi imzalamak ya da hazırlamak zorunda olanlar
 • Anlatım şekli
  Seminer "fotoğraf"ın tanımından yola çıkarak, eser sahibi ile yasal hakları üzerinde konuşulacaktır.

  Konular:
  1-Fotoğraf sanatına tarihsel bakış
  2-Eser olarak fotoğraf
  3-Eser sahibi
  4-Güzel sanat eseri
  5-İlim ve edebiyat eseri
  6-Telif tazminatı
  7-Lisans sözleşmesi
  8-Haksız rekabet
  9-Etik kurallar
  10-Tescil
  11-Deliller

  Seminer için gerekenler

 • Not defteri
 • Heves :)

  ÖZLEM BORA KİMDİR?

  1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi`nden mezun olan Av.Özlem BORA halen Ankara’da avukatlık yapmaktadır.Türkiye`nin önde gelen şirketlerine avukatlık ve danışmanlık hizmeti veren ve aynı zamanda icra avukatı olan Av.Özlem BORA işinin disiplin ve stresinden bir an olsun uzaklaşmak için fotoğrafa başladı.Türk Hukuku’nda fotoğrafın yeri ve telif hakları konusu ilgisini çekti.Fikri ve Sınai Mülkiyet ve Sözleşmeleri konusunda ders aldı.Hobi olarak başladığı fotoğrafı mesleği ile bütünleştiren şanslı insanlardan biridir.

  FOTOGRAFİK ÖZGEÇMİŞ

  AFSAD`da temel fotoğraf eğitimi ve karanlık oda dersleri aldı.Gökhan BULUT Soyut Fotoğraf Atölyesi`nde çalıştı ve soyut fotoğraflar konusunda sergilere katıldı .Dijital fotoğraf konusunda Melih ÖZBEK`den ders aldı ve kuş fotoğrafçılığını keşfetti.Hüseyin TÜRK`den kompozisyon dersi alan Özlem BORA , halen Ornitofoto Kuş ve Yaban Hayat Fotoğrafçıları Derneği üyesidir.

  SERGİLERİ

  İstanbul,5-15 Mart 2008,Cemal Reşit Rey Konser Salonu Fuayesi
  Çanakkale,11-21 Nisan 2008,Troia Kültür Merkezi
  Ankara,1-8 Haziran 2008,Çankaya Belediyesi,Çağdaş Sanatlar Merkezi
  Ankara,03.07.2008,Aselsan A.Ş.Macunköy Tesisleri
  Salzburg/Avusturya,19 Eylül-20 Ekim 2008,Bashımı Art House

  SUNUMLARI

  DİJİTAL AKADEMİ/25.04.2011
  AFSAD/28.05.2011
  FSK/07.06.2011

  KARMA FOTOĞRAF GÖSTERİSİ

  Ankara/Mogan`ın Tanıkları/14.07.2011/Ankara Barosu Gölbaşı Tesisleri