Ankara Caz Festivali Atölyesi

30 Nisan - 12 Mayıs 2019 tarihleri arası bir ay boyunca 23. Uluslararası Ankara Caz Festivalini Fotoğraflıyoruz! 4 Saat teorik eğitimin ardından konserlerde pratik yapiyoruz

3 gün

23. Ankara Caz Festivali'nin bu seneki teması "Cinsiyet Eşitliği". Tüm konserlerde bir kadn ve bir erkek sanatçının düet yapacağı festivalde sahne sanatlarını fotoğraflarken bir yandan  bu temaya uygun fotoğraflar çekmeyi öğreneceğiz.

İçerik:

Gösteri sanatları estetik değerleri ön plana çıkan sanat dallarıdır. Tabii böyle olunca, onları fotoğraflamak hem çok zevklidir, hem de koşulların zorluğu nedeniyle (düşük ışık, bol hareket, akışı ve hikayesi olan durumlar gibi) üzerinde çalışılması gerekir. İşte Ankara Caz Festivali atölyesi hem teorik seminerleri, hem de yerinde uygulamalarıyla bize hayal ettiğimiz sahne fotoğraflarını çekmemizi sağlayacak.

Atölye, Sahne fotoğrafçılığına dair 4 saat teorik ders ile başlayacak ve Ankara Caz Festivalinin fotoğraflanması ile devam edecek. Süreç boyunca bir bir araya gelinecek ve hem çekimler hem de çekimlerde üretilen fotoğraflara dair konuşulacak, bu sayede daha iyi fotoğraflar üretilmesi için neler yapabileceğimiz tartışılacaktır.

Seminer Sonunda Kazanılacak Beceriler:

Gösteri sanatlarının teknik ve içerik olarak istenilen fotoğraflarının çekilmesi. Düşük ışık koşullarında çekim becerilerinin gelişmesi, "doğru an" kavramının gelişmesi. İlerlemekte olan bir sürecin bir anlatım ve bütünlük dahilinde fotoğraflanması.

Kimler katılmalı?

Gösteri sanatlarından hoşlanan ve hem sahne arkasında hem de performans sırasında fotoğraf çekmek isteyen herkes.

Anlatım Şekli:

Seminerler Ahmet Elbir tarafından anlatılacak, tanışma toplantısından sonra 4 saat teorik bilgi verilecek, daha sonra ekiplere ayrılıp etkinlikler fotoğraflanacak ve çekilen fotoğraflar üzerinde konuşulacaktır.

Atölye Tarihleri: 

– Dersler: 24-25 Nisan 2019; 19:00-21:00; Caz Derneği

– Konserler: 30 Nisan - 12 Mayıs 2019

– Değerlendirme Toplantıları: 

– 8 Mayıs; 19:00-21:00; Caz Derneği

– 18 Mayıs; DSB; Caz Derneği

– Fotoğraf Teslimi: 21 Mayıs

Ahmet Elbir kimdir?

2007`de ODTÜ havacılık ve uzay mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 aralık`ta aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi de tamamladı. Şu anda aynı bölümde doktora çalışmalarına devam ediyor.

Fotoğraf çekmeye ise 2004 yılında başladı. AFSAD bünyesinde verilen fotoğraf ve karanlık oda eğitimlerini tamamladı. Arasında 2007-2008-2009-2010-2011-2012 Ankara Uluslararası Caz Festivalleri, Türkiye Paintball Şampiyonasının Ankara Ayağının da bulunduğu bir çok konser ve gösteri fotoğrafladı..

2007 – 2011 yılları arasında ODTÜ eşli danslar topluluğu tango ekibinin bir üyesi ve hobi sınıflarında tango eğitmenliği yaptı.

Fotoğrafları için buraya tıklayabilirsiniz

Ankara Caz Festivali:

Bu sene 23.sü yapılan Ankara Caz Festivali hakkında detaylı bilgiye Ankara Caz Festivali sayfasından ulaşabilirsiniz