Senaryodan Kurguya

Tasarımdan senaryoya, çekimden kurguya kadar bir belgesel filmin tüm aşamaları.

8 saat

İçerik
Ödüllü yönetmen* Alkım Ün tarafından bir belgesel filmin tasarımından başlayıp senaryolaştırılmasına, çekim aşamasından kurgusuna kadar tüm aşamaları uygulamalı olarak anlatılacak.
* 2009 TRT Belgesel Film Yarışması Profesyonel Kategorisi birincilik ödülü

Seminer sonunda kazanılacak beceriler
Katılımcıların bir belgesel filmi tasarlayarak çekimini yapmaları ve daha sonra bilgisayarda kurgusunu yaparak filmi oluşturmaları.
Mevcut teknoloji, video kameralar, film çekebilen D-SLR ler, video Codec leri ve kurgu teknolojileri hakkında genel bilgi sahibi olmaları

Kimler Katılmalı?

 • Video çekimiyle uğraşan ancak bu işi doğru yapmadığını düşünenler
 • Belgesel film çekmek isteyen ancak nereden başlamak gerektiğini bilemeyenler
 • Videoya ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyenler

  Anlatım şekli
  Seminer uygulamalı olacak, katılımcıların tasarladığı senaryoların çekimlerinin yapılması, ve daha sonra kurgulanarak son haline gelmesi sağlanacaktır.

  Seminer için gerekenler
 • Video Kamera (isteğe bağlı)
 • Dizüstü bilgisayar (isteğe bağlı)
 • Not defteri
 • Heves :)  


  Alkım Ün Kimdir?
  1977 Isparta doğumlu. Yaban hayatı ve doğa fotoğrafçılığına 1996 yılında başladı. Kuş ve yaban hayatı fotoğrafları ulusal ve ulslararası dergilerde yayınlandı, foto makaleler hazırladı ve sergilere katıldı. Belgesel çekmeye 2002 yılında başladı. 2005 yılından bu yana profesyonel olarak yapımcı ve yönetmenlik yapmakatadır. Çoğu uluslararası kuruluş için belgesel proje filmleri çekti. Bir Birleşmiş Miiletler Kalkınma Programı KYF projesi olan Karsardahan belgeseli çeşitli festivallarde gösterildi ve en son, 2009 yılında, TRT Belgesel Yarışması Profesyonel Kategoride birinci seçildi. Halen belgesel ve film çalışmalarını sahibi olduğu Alkım Medya Yapım Şirketinde yürütmektedir. Belgesel atelyesi ve seminerlerine, Dr. Ali Fuat Canbolat’ın teşviki ile 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümü öğrencileri ile başladı ve halen devam etmektedir. Çekmiş olduğu belgesel ve filmler http://vimeo.com/user373208/videos adresinden izlenebilir