Fotoğrafta Kompozisyon

Eğer tek bir fotoğrafçılık dersi alma hakkınız olsaydı... İşte alınacak o tek ders Kompozisyon olurdu.

8 saat

İçerik
Kompozisyon kurallarının, fotoğrafa vermek istediğiniz anlamı nasıl verebileceğinizin tartışılacağı bir seminer.

Fotoğrafta ışık ölçümü, netlik ve alan derinliği mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak fotoğrafın içeriğine yeteri kadar önem vermemişseniz, o fotoğrafa bakan insanda (ve en önemlisi sizde) herhangi bir etki yapmayabilir... Bunu bir roman yazmaya da benzetebilirsiniz..Yazdığınız roman gramer açısından kusursuz olabilir, cümleler dilbilgisi açısından mükemmel olabilir. Ancak hikayede iş yoksa okuyucunun duygularına hitap edemezsiniz.

İşte bunun için, fotoğrafta içeriğin izleyenler için yaratacağı etkiyi belirleyen bazı kurallar vardır.. Bu kurallar topluluğuna "kompozisyon" denir.. Hoş bir tesadüftür ki, müzikte de buna 'kompozisyon' denir (hatta yazıda da :)) . Bu kompozisyonları yapan şahıslara da "kompozitor" deniyor. Bu insanlar 'beste' yaparlar. Yani armoni bilgisini kendi duyguları, tecrübeleri, değer yargılarıyla birleştirip dinleyenlerin duygularına hitap eden eserler oluştururlar.

Her fotoğrafçı, bir 'kompozitor'dür aynı zamanda. fotoğraflarını çekerken hem teknik yanına, hem de 'kompozisyon'una gereken dikkati göstermek zorundadır. Birinden birinin eksik olduğu fotoğraflarda hep eksik bir tad olur..

Fotoğrafta kompozisyon, "fotoğrafa bakan insan önce o fotoğrafın neresine bakar, fotoğrafta bir konuya dikkat çekmek için esas konu fotoğrafın neresinde olmalıdır, fotoğrafa bakan insani bizim istediğimiz yere yönlendirmek için yardımcı ögeleri nasıl kullanırız" gibi konular için belli başlı kuralları belirler. Bu yüzden de çektiğiniz fotoğrafa eğer başka insanların bakıp da sizin vermek istediğiniz mesajı almasını isterseniz, o zaman bu kompozisyon kurallarına uymakta fayda vardır, çünkü bunlar uzun zaman içinde ortaya çıkmış evrensel kurallardır.

Seminer sonunda kazanılacak beceriler
Fotoğraf çekerken izleyiciye doğru mesajın verilmesi

Kimler Katılmalı?

 • Fotoğraflarında istediği etkiyi yaratamadığını düşünenler
 • Fotoğraflarında anlatmak istediği duyguları anlatamadığını düşünenler

 • Anlatım şekli
  Seminer örnek fotoğraflar üzerinden anlatılacak ve katılımcılardan anlatılan konularla ilgili fotoğraf çekmeleri istenerek bu fotoğrafllar üzerinde tartışılacaktır.

  Seminer için gerekenler
 • Fotoğraf Makinası (isteğe bağlı)
 • Not defteri
 • Heves :) p>
  Hüseyin TÜRK kimdir
  1977'de Ankara'da doğdu.
  Mart 2007de AFSADa üye oldu.
  26. Olağan Genel Kurul 2007-2008 Döneminde Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Derneğin resmi yayın organı Kontrast’ın yayın ekibinde 2.5 yıl gönüllü çalıştı.
  'Buyrun Er Meydanına' adlı ilk kişisel sergisini Kasım 2007'de açtı. Yurtiçinde ve yurtdışında karma sergilere katıldı.
  Fotoğraf yarışmalarında ödül ve sergilemeler aldı.
  Ankara Üniversitesi’nde grafik tasarımcı olarak çalışıyor.
  Işığın peşindeki yolculuğuna yeni belgesel projeleriyle devam ediyor...